معرفی ها

Arduino Pro Mini

arduino pro mini

آردوینو پرو مینی (Arduino Pro Mini)، یک بورد میکروکنترلر بر پایه ATmega328 می باشد.

این بورد ۱۴ پین دیجیتال I/O (که از آن ها ۶ تا را می توان به عنوان خروجی PWM استفاده کرد)، ۶ ورودی آنالوگ، یک رزوناتور on-board، یک دکمه ریست، و حفره هایی برای نصب هدرهای پین دارد. یک هدر با ۶ پین را می توان به یک کابل FTDI یا Spark fun breakout board وصل کرد، تا دریافت توان و ارتباط را به وصیله USB فراهم کند.

هدف استفاده از آردوینو پرو مینی، استفاده برای نصب نیمه دائمی در پروژه هاست. بر روی این بورد هدرهای از پیش نصب شده قرار ندارد، که اجازه استفاده از انواع مختلف کانکتور یا لحیم کاری مستقیم سیم ها را می دهد. آرایش پین ها با آردوینو مینی سازگار می باشد.

دو نسخه مختلف از پرو مینی وجود دارد. یکی در ۳٫۳V و ۸MHz کار می کند، و دیگری در ۵V و ۱۶MHz.

آردوینو پرو مینی توسط Spark Fun Electronics طراحی شده و ساخته می شود.

مشخصات بورد:

برنامه ریزی

آردوینو پرو مینی را می توان با استفاده از نرم افزار آردوینو برنامه ریزی کرد.

بر روی ATmega328 بر آردوینو پرو مینی، یک بوت لودر قرار گرفته است که اجازه آپلود کردن کد جدید به آن را بدون استفاده از پروگرمر سخت افزاری خارجی می دهد. برقراری ارتباط آن با استفاده از پروتکل STK500 اصلی صورت می گیرد.

همچنین می توانید بوت لودر را کنار گذاشته و ATmega328 را با یک پروگرمر خارجی برنامه ریزی کنید.

شروع به کار با آردوینو پرو مینی

آردوینو پرو مینی برای کاربران حرفه ای که خواستار انعطاف پذیری، هزینه کم و سایز کوچک هستند مناسب می باشد. این بورد با حداقل تجهیزات (بدون هدر پین یا on-board USB) ارائه می شود تا هزینه آن پایین نگه داشته شود. این بورد برای جاسازی در پروژه مناسب می باشد. توجه کنید که دو نسخه از این بورد وجود دارد: یکی در ۵V کار می کند (مانند بیشتر بوردهای آردوینو)، و دیگری در ۳٫۳V کار می کند. دقت کنید که توان مناسب را استفاده می کنید و از تجهیزاتی استفاده کنید که با ولتاژ کاری این بورد سازگاری داشته باشند.

۱) آپلود کردن نقشه ها

برای آپلود کردن نقشه ها به این بورد، باید از مبدل سریال USB به TTL استفاده کنید. یک راه سریع برای انجام این کار، جای دادن یک هدر پین نَر ۰٫۱” شش پین به بخش پایینی کابل FTDI یا breakout board، و فشردن آن به هدر پروگرم کردن شش حفره ای موجود بر مینی پرو می باشد. با این حال، اگر قصد دارید نقشه های زیادی را به پرو مینی آپلود کنید، بهتر است برخی از پین ها (هدرهای نر) را به حفره ها لحیم کنید.

اگر از کابل FTDI در ویندوز استفاده می کنید، باید تغییری انجام دهید که ریست خودکار را فعال کنید. بعد از اتصال بورد، Device Manager (در Control Panels>System>Hardware ) را باز کنید، و در زیر Ports، گزینه USB Serial Port را بیابید. بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید، سپس به Port Settings>Advanced رفته و در زیر Miscellaneous Options، Set RTS را بر روی گزینه Close بگذارید.

برای نسخه ۳٫۳V آردوینو پرو مینی، از منوی Tools>Board، گزینه Arduino Pro or Pro Mini (3.3V,8 MHz) w/ ATmega328 یا Arduino Pro or Pro Mini (3.3V, 8 MHz) w/ ATmega168 را انتخاب کنید (بسته به میکروکنترلر موجود بر روی بوردتان). برای نسخه ۵V از آردوینو پرو مینی، Arduino Duemilanove or Nano 2/ ATmega328 یا Arduino Diecimila,Duemilanove, or Nano w/ ATMEGA 168 را انتخاب کنید.

۲) توان

توان این بورد را می توان به وسیله USB از هدر برنامه ریزی شش پین، یا با یک منبع ۵V یا ۳٫۳V (بسته به مدل) وصل شده به پین VCC تأمین کرد.

۳) کانکتورها

هر هدر با فاصله ۰٫۱” استاندارد را می توان بر روی حفره های موجود بر آردوینو پرو مینی لحیم کرد. استفاده از هر پین نیازمند دو هدر ۱۲ پین می باشد، به علاوه یک هدر شش پین برای برنامه ریزی. همچنین می توان سیم لخت را به صورت مستقیم بر روی حفره ها لحیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *